Jako iż jestem osobą, która uwielbia czasem pograć sobie w jakieś gry i na Linuksie gram 😉 Chociaż nie powiem iż nie ubolewam nad tym, że nie mogę na nim grać w takie gry jak Settlers II: Dziesięciolecie, GTA, Age of.. i Anno.

W tym wpisie postaram się ‘zareklamować’ kilka naprawdę fajnych gier – Uwaga większość wymaga wsparcia dla grafiki 3D (OpenGL).

Podróż zaczynamy od Wolfenstein : Enemy Territory

Gra ta została umieszczona w realiach II Wojny Światowej. W grze nasz gracz może grać wybierając z pośród 5 bohaterów : sanitariusz, żołnierz, saper, szpieg, inżynier. To jakim ekwipunkiem będziemy dysponować zależy od tego jakiego na początku wybierze sobie bohatera, a zarazem profesję.

Kolejną pozycją jest Nexuiz

Jest to szybka, wspaniała i bardzo odsterowywująca strzelanina wykorzystująca grafikę 3D. Gra wykorzystuje schemat gry zwany deathmatch. Gracz może wybierać spośród 15 różnych rodzajów wojowników. Gra ma śliczną grafikę i umożliwia jednoczesną grę do 64 graczy. Oczywiście jest to gra sieciowa.

Czasem warto pojeździć samochodami, a więc i pograć w TORCS

Jest to gra wyścigowa, dostatecznie rozbudowana i bezpłatna. W grze gracz ma do dyspozycji różne typy samochodów, ich wybór jest dosyć duży. Kolejną atrakcją jest duża ilość ujęć kamery. Jest kilka typów wyścigów. Niestety grafika 3D nie zachwyca i mimo iż gra posiada dobre dźwięki jest tylko odstresowywaczem i nie jest wstanie przyciągnąć gracza na więcej niż jeden wieczór.

Czymś lepszym od Torcs jest Mania Drive

W tej grze gracz wciela się w kierowcę Renault Clio, w trybie Singel Player ma do dyspozycji 12 tras. Zasady gry są proste – trzeba jak najszybciej dojechać do mety. Oczywiście jest dostępna też opcja gry przez sieć. Gra posiada rockową muzykę, która naprawdę zapewnia dobrą zabawę, a do tego grafika 3D…

Jak strategia ekonomiczna to Simutrans!

SImutrans jest grą ekonomiczną polegającą na rozwoju infrastruktury transportu ludzi i towarów. Gracz w trakcie gry musi wywnioskować, które drogi transportu są najbardziej efektywne. Gra jest bardzo fajna i zmusza gracza do myślenia, poza tym ćwiczy logiczne myślenie, które tak jest doceniane…

I kolejna strategia, czyli A Tale in the Desert

Jest to gra strategiczna osadzona w realiach antycznego Egiptu. Gracz może “zwiedzać” takie zakątki Egiptu jak brzegi Nilu czy oazy palmowe, odbywać studia na miejscowym uniwersytecie czy budować maszyny z pomocą posiadanej wiedzy, a nawet projektować dzieła sztuki. Gra posiada bardzo ciekawą grafikę i klimat, który jest jedyny
w swoim rodzaju. Ta gra mnie bardzo pochłonęła, dlatego UWAGA WCIĄGA!

Ostatnią grą, którą chce przedstawić jest Vega Strike

Jest to gra science fiction. Gracz w niej może walczyć, zwiedzać przestrzeń kosmiczną czy handlować. Dodatkowo istnieje możliwość prowadzenia rozmowy z przypadkowo napotkanymi ludźmi w barach. Gra ma fajną grafikę 3D – niestety na razie nie mogę się podzielić z wami większymi wrażeniami, gdyż dopiero zagłębiam się w tę grę.

Grą z motywem niemieckim jest Danger from the deep

Jest to darmowa gra będąca taktycznym symulatorem walki niemieckiej łodzi podwodnej pochodzącej z okresu II Wojny Światowej. Gracz może tworzyć własne misje, przy pomocy niszczyciela i kliku innych okrętów wojennych. Gra ma realistyczną grafikę.

Jeżeli coś z kosmitami to Ufo : Alien invasion

Jest to gra taktyczna, która symuluje walkę z wrogimi siłami z kosmosu. My jako Gracz dowodzimy małą jednostką do zadań specjalnych. Abyśmy mogli pokonać kosmitów nie wystarczy nam broń – będziemy potrzebować grupy naukowców.

Sterowania rasami? Globulation 2 przybywa!

Globulation 2 jest grą strategiczną w której sterujemy poczynaniami rasy dziwnych inteligentnych stworzeń. Jeżeli chcemy wygrać oczywiście musimy pokonać wroga. Można też ustalać liczbę nieprzyjacielskich jednostek i obozów. Gracz w swojej drużynie posiada min. robotników poszukiwaczy czy wojowników. Gra ma prostą grafikę i powtarzającą się muzykę.

Ciekawy jest również Argonium

Jest to gra zawierająca 5 rodzajów broni i apteczkę. Oparta jest o silnik Quake II i przeznaczona do gry w schemacie deathmatch. Mamy do dyspozycji trzy mapy, a rozrywka dostępna jest tylko w trybie multiplayer i przez sieć.

Jeśli jazda czołgami to BZFlag!

Gra jest prosta, polega na walce albo drużynowej albo w trybie deathmatch i jej jedyną zasadą jest zestrzeliwanie i rozwalanie czołgów przeciwnika. Grę prowadzimy przez sieć logując się do jednego z serwerów. Gra jest osadzona w pełnej grafice 3D. Popularnym serwerem jest serwer oferujący grę w “Two Castles” . Gra jest bardzo wciągająca, nie wymaga od gracza dużego zaangażowania swojego mózgu ;). Gram bardzo często czy to na Linuksie czy na Windowsie.

Nudzi Ci się w pochmurne popołudnie? Zagraj w Tribal Trouble!

Akcja gry rozpoczyna się na pełnym morzu, gdzie Wikingowie świętują swoje kolejne zwycięstwo – niestety gubią kurs. W następstwie wydarzeń lądują na tajemniczej wyspie. Wyspa jest uboga w zasoby mineralne i mieszkają na niej wrogie w stosunku do Wikingów plemiona. Zadanie gracza jest proste – pokonać przeciwników i zdobyć dostęp do zasobów mineralnych. Gra posiada niezwykle ciekawą i ładną grafikę.

Natomiast ostatnią tutaj przedstawioną grą jest PlaneShift

Akcja PlaneShift rozgrywa się wewnątrz ogromnego stalaktytu, który został podzielony na osiem poziomów – dwa najniższe są zatopione. W tej grze dostępnych mamy 12 ras – każda ma własną charakterystykę i ląd. Gra typu MMORG (Massive Multiplayer On-line Role Playing Game)