Już niedługo wizyta u dentysty nie będzie wiązać się z żadnym bólem. Nawet tym, który powoduje wstrzyknięcie znieczulenia. Nowoczesną metodę blokowania bólu rodem z USA zastosują jako pierwsi dentyści z Gliwic.

Z badań wynika, że co 10 osoba lecząca zęby bardziej boi się samego momentu znieczulenia przedwyrwaniem lub borowaniem niż późniejszego zabiegu. Ukłucie igły z płynem znieczulającym jest stresujące przede wszystkim dla tych, którzy boją się zastrzyków. Ponieważ już sam widok strzykawki z igłą budzi strach. Szczególnie dzieci są na taki widok wrażliwe.

Ból zastąpi tylko lekkie mrowienie

Z tym problemem postanowili poradzić sobie w końcu dentyści z Gliwic. Od listopada, jako pierwsi w Polsce, zaczną przed zabiegami stosować nową metodę znieczulenia TENS, którą wymyślili naukowcy w USA. Polega ona na tym, że zanim poda się zastrzyk znieczulający, w miejsce ukłucia,przy pomocy specjalnego opatentowanego urządzenia przewodzącego prąd, wysłane zostaną nieodczuwalne dla pacjenta impulsy elektryczne. Ból związany z wkłuciem igły zostanie w ten sposób całkowicie zablokowany. Zastąpi go lekkie mrowienie. Metoda jest całkowicie bezpieczna, ponieważ, aby tak się stało, impulsy elektryczne wysyłane przez to urządzenie pobudzają naturalne substancje przeciwbólowe człowieka. Zaczynają się w organizmie wydzielać beta-endorfina i serotonina. Działanie tej pierwszej substancji zbliżone jest do morfiny i ma właściwości przeciwbólowe. Druga to natomiast hormon szczęścia. Dzięki niemu znika stres. 

Przełomowy moment w historii stomatologii

Ta nowa metoda zastąpi również stosowane obecne powierzchniowo działające substancje znieczulające w żelu lub w sprayu. Będzie stosowana zawsze, gdy konieczne jest znieczulenie przez zabiegiem. Może być także wykorzystywana w czasie usuwania kamienia nazębnego, przerostów dziąseł lub zabiegów z użyciem lasera. Implanty Gliwice również będą bezbolesne.

Pojawienie się tej metody, to – zdaniem dentystów – przełomowy moment. Nie mogą oni bowiem tylko narzekać, że pacjenci nie chcą leczyć zębów, bo się boją dentysty. Muszą szukać nowych rozwiązań, które podsuwają współczesna nauka i technologia. Po to, aby obecne metody stosowane w stomatologii były nie tylko bezbolesne, ale również nie kojarzyły się ze strachem lub stresem.

TENS otwiera też przed stomatologią nowe nieznane dotąd możliwości. Ponieważ teraz dentyści będą mogli zająć się również leczeniem uzębienia między innymi tych osób, które mają dentofobię lubniski próg tolerancji bólu.