Nie wszyscy akceptują swoje blizny, a dla niektórych osób ich posiadanie (zwłaszcza w widocznym miejscu) może powodować złe samopoczucie i odbijać się negatywnie na codziennym życiu. Pozbycie się znamion w sposób chirurgiczny wiąże się jednak z dużą inwazyjnością, a więc bólem i ryzykiem wystąpienia komplikacji. Bezpieczniejszą i bardziej komfortową, a zarazem coraz powszechniej dostępną alternatywą stają się w tym przypadku zabiegi z wykorzystaniem lasera. Z ich pomocą możliwe jest usuwanie blizn potrądzikowych, pooperacyjnych i pourazowych oraz oparzeń.

Jak działa laser?

Zabieg laserowy nie jest skomplikowany i wykonuje go coraz więcej specjalistów. Polega na skierowaniu precyzyjnej wiązki światła lasera fazowego na uszkodzony fragment skóry, co powoduje, że przerośnięta tkanka budująca bliznę zostaje wypalona, a znajdująca się pod nią zdrowa skóra dostaje bodźce do odbudowy. Pobudzona laserem tkanka zaczyna bowiem produkować kolagen, który odpowiada za regenerację i zdrowy wygląd skóry.

Usuwanie blizn tym sposobem jest praktycznie bezbolesne, ale w niektórych gabinetach istnieje możliwość otrzymania miejscowego znieczulenia. Najczęściej jednak do zniwelowania ewentualnego dyskomfortu płynącego z zabiegu, wystarcza strumień chłodnego powietrza skierowany na miejsca, wokół których pracuje laser. Co najważniejsze, od razu po wykonaniu zabiegu można wrócić do domu, gdyż nie wymaga on szpitalnej rekonwalescencji.

Skuteczność i efekty

Laserowe usuwanie blizn rzadko jest w stanie wyeliminować je w całości, a głównym zadaniem realizowanej procedury jest zmniejszenie ich widoczności i poprawa wyglądu skóry. W grę wchodzi także zlikwidowanie dyskomfortu fizycznego, który może wystąpić w przypadku blizn pourazowych lub po oparzeniach. Statystyki wskazują, że redukcja rozmiaru i widoczności blizny waha się w granicach 50-80%. Skuteczność zabiegu w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju lasera, wielkości danej blizny, a także indywidualnych właściwości regeneracyjnych skóry pacjenta i właściwej pielęgnacji pozabiegowej. Czasami, aby uzyskać oczekiwane rezultaty niezbędne może okazać się kilkukrotne powtórzenie zabiegu. W przypadku usuwania blizn potrądzikowych zabieg laserowy ma zdecydowanie lepszą skuteczność niż drogeryjne kosmetyki i często bywa jedyną możliwością ich eliminacji lub redukcji.

Po wykonanej procedurze, przez parę dni może występować zaczerwienienie, obrzęk i wysypka. Efekty zabiegu zazwyczaj są trwałe, ale żeby je ocenić, należy poczekać, aż skóra w pełni się zregeneruje, co może trwać kilka tygodni.

Pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji pozabiegowej, która pomoże uniknąć ewentualnych powikłań, jest aplikowanie na bliznę łagodnych kremów nawilżających i spożywanie dużej ilości wody.

Eksperci zgadzają się co do tego, że przez parę dni od zabiegu warto zrezygnować z gorących kąpieli. Dodatkowo przez dwa tygodnie należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, a także korzystania z sauny czy solarium. Trzeba pamiętać również o tym, by przed każdym wyjściem na zewnątrz pokryć bliznę kremem z mocnym filtrem, a także nie wykonywać naruszających skórę zabiegów pielęgnacyjnych (np. peeling mechaniczny).

Przeciwwskazania

Niestety, ale usuwanie blizn przy pomocy lasera nie jest odpowiednie dla wszystkich. Przed zdecydowaniem się na realizację procedury należy zrezygnować m.in. z opalania się oraz palenia papierosów.

Osoby cierpiące na poważne choroby skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca powinny całkowicie zrezygnować z zabiegu. Dodatkowe komplikacje mogą wystąpić natomiast u osób, które posiadają rozruszniki serca lub zmagają się z cukrzycą czy zaburzeniami krzepliwości krwi. Natomiast kobiety będące w ciąży i świeżo po porodzie powinny poczekać z zabiegiem, aż minie okres karmienia piersią.

Laserowe zabiegi są obecnie najbardziej przyjazną pacjentowi metodą na usunięcie lub zredukowanie blizn. Z pewnością warte są swojej ceny, ale ich końcowy efekt zależy jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz jego zaangażowania. Z tego względu przed podjęciem decyzji najlepiej skonsultować swój przypadek z lekarzem specjalistą.