Wiele osób nieświadomie zadowala się manualnymi dekoracjami okiennymi, choć wygoda oferowana przez modele automatyczne jest istotnym argumentem dla każdego użytkownika. Dowiedz się więcej na temat możliwości zastosowania rolety i zasłony elektrycznej w każdym domu!

W ostatnich latach nastąpiły bardzo widoczne zmiany na rynku dekoracji okiennych. Związane jest to między innymi ze zmianą preferencji kupujących oraz z częstszym sięganiem po rozwiązania z obszaru zwanego automatyką okienną. Jeszcze kilkanaście lat temu karnisze elektryczne lub automatyczne rolety okienne były domeną firm, urzędów i bardzo, ale to bardzo, luksusowych hoteli. Obecnie jednak, coraz częściej, rozwiązania te przenikają to naszych domów. Elektryczne zasłony okienne nie są już rzadkości, a spotkać możemy je nie tylko w bardzo dużych i eleganckich willach, ale również w średniej wielkości apartamentach w centrach miast. Czasami natrafimy także na panele japońskie, czyli tak zwane elektryczne zasłony panelowe.

Na zdjęciu powyżej widoczna jest aranżacja okna z wykorzystaniem jest elektrycznej zasłony panelowej, zwanej także panelami japońskimi.

Jakie są rodzaje automatycznych dekoracji okiennych?

Jeżeli spojrzymy na rynek automatycznych dekoracji okiennych, to w zasadzie dominują na nim dwa rozwiązania: elektryczne rolety okienne oraz tak zwane automatyczne szyny karniszowe. Produkty te, pomimo – w ogólnym zarysie – bardzo podobnego działania, są dedykowane do nieco innych zastosowań. Szczególnie jeszcze, jeżeli weźmiemy pod uwagę dopasowanie ich do poszczególnych rodzajów aranżacji wnętrz.

Gdzie najlepiej wykorzystać właściwości zasłon elektrycznych?

Unikalne właściwości karnisza elektrycznego dają nam przede wszystkim ogromną wygodę i kontrolę nad stopniem oraz sposobem zaciemniania okna. Korzystając z automatycznego napędu, mamy możliwość regulowania pozycji zasłon elektrycznych w sposób inny niż tradycyjny manualny, bo przełącznikiem. Istnieje także szansa na zintegrowanie zasłon automatycznych z rozwiązaniami z obszaru tzw. smart home, czyli przesuwania ich, korzystając ze specjalnych pilotów. Jednakże pomimo swojej niezaprzeczalnej wygody, różne karnisze do zasłon elektrycznych nie są rozwiązaniem idealnym do wszystkich zastosowań. Wręcz perfekcyjnie sprawdzą się one w przypadku okien hotelowych lub też, gdy planujemy powieszenie zasłon na duże okna balkonowe. Właśnie w takich zastosowaniach, które wymagają częstego przesuwania zasłon lub też przemieszczania ich na dużym dystansie, supernowoczesny karnisz elektryczny do zasłon dowodzi swojej użyteczności i przewagi. Nie oznacza to, że nie wykorzystamy różnych rodzajów zasłon elektrycznych i w innych sytuacjach, te wymienione wcześniej przykłady zastosowania są jednak najpowszechniejsze.

Fotografia przedstawia dużą zasłonę na karniszu elektrycznym w aranżacji pomieszczenia hotelowego.

Wewnętrzne rolety elektryczne, czyli wygoda nawet przy małych oknach

Nieco inaczej wyglądają możliwości zastosowania rolet wewnętrznych o napędzie elektrycznym, te bowiem możemy użyć praktycznie w każdym pomieszczeniu. Popatrzmy tu przykładowo na rolety wewnętrzne na okna dachowe, czyli popularne dekoracje okienne na poddaszu. W tym charakterze idealnie zdadzą egzamin klasyczne, zwijane rolety elektryczne. Przesłony te możemy zastosować także w jadalni lub salonie. Rzecz oczywista, że niektóre osoby mogą preferować rzymskie rolety elektryczne, te rolety jednak, ze względu na swoją bardzo wysoką wartość dekoracyjną, mogą okazać się elementem zaburzającym niektóre kompozycje. Wiadomo zaś, że zakłócenie harmonijnego wystroju nie jest czymś pożądanym w sztuce projektowania. Dla przykładu, niezwykle ciężko będzie nam wkomponować wielobarwne rolety elektryczne w przypadku wnętrz o charakterze industrialnym czy też minimalistycznym. W tych miejscach o wiele ładniej będzie wyglądała np. taka elektryczna roleta na wymiar, która dzięki swojej pozornej prostocie, nie będzie wyróżniała się na tle reszty projektu.