W dzisiejszych czasach wielu autorów i autorek porusza temat II Wojny Światowej, jedni robią to od strony wyzwolenia ludzi, drudzy pokazujący życie zwykłych mieszkańców, to jakie dramaty przeżywali jak ciężko musieli pracować by cokolwiek mieli i tak było im to najczęściej zabierane., aż w końcu po ludność Żydowską, która najbardziej ucierpiała w tym wszystkim. Poniżej chciałbym przekazać wybrane filmy i książki poruszające tę smutną tematykę.

Druga Wojna Światowa oczami filmu

Obraz drugiej wojny światowej ukazujący smutniejszą stronę możemy zobaczyć w wielu projekcjach filmowych polskich, jak i zagranicznych. Doskonałym przykładem pokazującym realia wojny jest ,,Pianista”, który został nakręcony przez polskiego reżysera Romana Polańskiego. Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w roku 1939 i opowiada losy młodego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana. W filmie możemy zobaczyć, jak nacja żydowska zostaje poniżana wręcz mieszana z błotem, traktowana gorzej niż zwierzęta tylko dlatego, że Niemcy nienawidzili narodu żydowskiego i postanowili ich wyniszczyć do końca. Główny bohater przeżył tylko dzięki szczęściu i łasce innych osób. Film przepełniony jest smutnymi scenami, które miały miejsce naprawdę.

Kolejnym przykładem, jaki możemy zobaczyć, jest film w reżyserii Marka Hermana pod tytułem ,,Chłopiec w pasiastej piżamie”. Fabuła filmu porusza tematykę obozów koncentracyjnych, które działały podczas drugiej wojny światowej. Film pokazuje nam, jak żyli i byli traktowani ludzie znajdujący się w takim miejscu oczami dziecka, które znajduje się tam razem z nimi i nie rozumie tego, co się dzieje i dlaczego tam jest. Poznaje on chłopca, syna komendanta tego obozu, który pomimo zakazu ojca przychodzi do niego rozmawiać. Widzimy tu, jak tworzy się między nimi przyjaźń, którą dzieli drut kolczasty obozu. Nie jest to jednak żadna bariera dla tak mocnej więzi.

Druga Woja Światowa oczami książek

Jedną z najbardziej popularnych polskich książek poruszających temat II Wojny Światowej jest książka Aleksandra Kamińskiego pod tytułem ,,Kamienie na szaniec”. Jest ona oparta na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada o losach trójki przyjaciół zamieszkujących okupowaną Warszawę, którzy wstępują do Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej. Ukazuje jak żyło się w okupowanej przez Niemców Warszawie oraz starało walczyć z wrogiem o wolność ojczyzny.

Bardzo ciekawą książką ukazującą to, co działo się podczas tego okresu, jest „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Wiele osób pewnie zna tę książkę, gdyż jest to obowiązkowa lektura. Opowiada ona o losach Żydów, którzy zostali zmuszeni zamieszkać w Getcie Warszawskim i tam żyć. Mamy tam ukazane jak Ci ludzie byli źle traktowani, gnębieni, poniżani, tylko dlatego, że urodzili się jako Żydzi. Ukazane mamy, także to jak niektórzy byli zgrani, by podjąć nawet środki ostateczne dla lepszego jutra.

Podsumowanie

Jak widzimy mamy wiele książek czy filmów, które ukazują II Wojnę Światową nie tylko z tej w miarę pozytywnej strony, ale także tej bardziej ponurej i smutnej, gdzie przelewała się krew zwykłych ludzi, którzy byli dla Nazistów zwykłą przeszkodą w osiągnięciu własnego celu, jakim była dominacja nad światem. Te oraz wiele innych książek czy filmów poruszających temat II Wojny Światowej znajdziecie na stronie internetowej embooks.pl.