Wybór urządzenia chłodzącego nie jest prostą sprawą – jak z dziesiątków dostępnych na rynku modeli wybrać taki, który ma odpowiednie parametry, wyposażenie, aranżację komór, design i będzie bezawaryjnie służyć przez wiele lat? Jaką lodówkę kupić, by była relatywnie tania w eksploatacji, pasowała do wystroju wnętrza i bez trudu pomieściła wszystkie niezbędne produkty? Oto kilka porad.

Wskazówka nr 1 – ustalenie niezbędnych informacji

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że lodówka to urządzenie niezbędne w każdym nowoczesnym gospodarstwie domowym. Musi mieć określony styl, rozmiar, zdefiniowane dodatkowe funkcje czy udogodnienia (np. profilowana półka na butelki czy kostkarka do lodu). Najważniejsze parametry, które trzeba uwzględnić to:

  • czy ma być to wersja wolnostojąca, czy do zabudowy (pod kątem rozwiązań technicznych w sprzęcie),
  • wymiary (szczególnie istotne, gdy nowa lodówka zostanie umieszczona między szafkami lub w pobliżu ściany),
  • preferowany kierunek otwierania drzwi (chociaż wiele modeli ma opcję zmiany strony mocowania zawiasów, to warto uwzględnić ten parametr już przy zakupie),
  • ilość potrzebnego miejsca (musi zmieścić się w niej pożywienie dla całej rodziny).

W podjęciu decyzji, jak wybrać lodówkę, by była odpowiednia do wystroju, pomocne jest też uwzględnienie jej stylu. Inna będzie pasowała do standardowej kuchni, inna do spiżarni, a jeszcze inna do nowoczesnego pomieszczenia otwartego typu „wyspa”.

Wskazówka nr 2 – klasa energetyczna

Lodówki nie wyłącza się z zasilania, więc gdy tylko potrzebuje uruchomić agregat, to pobiera niezbędną energię. Dlatego tak istotny jest wybór energooszczędnego urządzenia. Różnica w rocznym poborze prądu między klasą A++ a A+++ to nawet ponad 100 kWh, co przekłada się na spore oszczędności. Oczywiście dobra lodówka to taka, która zużyje najmniej energii, jednak tego typu produkt wiąże się zazwyczaj z większym wydatkiem.

Dużym usprawnieniem w kwestii energooszczędności lodówki jest obecność dwóch agregatów zasilających komorę chłodzenia i zamrażarkę. Dzięki temu działają one niezależnie od siebie, co jeszcze mocniej wpływa na zwiększenie oszczędności z użytkowania.

Wskazówka nr 3 – obowiązkowa funkcja No Frost

Chłodzenie i mrożenie to od dawna niejedyne możliwości, jakie mają lodówki. Dlatego przed podjęciem decyzji zakupu należy sprawdzić w jakie funkcje wyposażony jest upatrzona lodówka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Absolutną podstawą jest funkcja No Frost. Nie chodzi jedynie o komfort wynikający z braku konieczności okresowego rozmrażania sprzętu. Utrzymanie stabilnego i niskiego poziomu wilgoci pozwala na zachowanie większej świeżości owoców, warzyw i mięsa. W takich warunkach bakterie mają utrudnione możliwości do namnażania się, co wpływa bezpośrednio na smak artykułów spożywczych.

Wskazówka nr 4 – praktyczne rozwiązania

Oczywiście bezszronowe przechowywanie żywności to nie jedyna funkcja, którą powinna mieć dobra lodówka. Zaliczają się do nich jeszcze:

  • dźwięk przypominający o niezamkniętych drzwiach – niezwykle przydatny dodatek, który zapobiega utracie zimna i pomaga oszczędzać energię;
  • osobna szuflada na mięso – ten rodzaj produktu spożywczego wymaga specjalnych warunków przechowywania;
  • filtr lub powłoka antybakteryjna – stanowi ochronę przed rozwojem pleśni i opóźnia psucie się pożywienia;
  • filtracja powietrza – zapobiega pochłanianiu zapachów jednych produktów przez drugie;
  • tryb wakacji – umożliwia pozostawienie lodówki bez konieczności wyłączania jej z sieci i wyjmowania produktów podczas dłuższej nieobecności.

Jeśli zastanawiasz się, jaką lodówkę kupić, z pewnością powyższe wskazówki ułatwią podjęcie dobrej decyzji. Dopasuj ją do swoich potrzeb i ciesz się oszczędnym i dobrym sprzętem przez lata.

/ Artykuł sponsorowany

Fot: shutterstock Autor New Africa