Aranżacja okienna ma ogromny wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Planując wystrój wnętrza, nie można więc zapominać o praktycznych roletach okiennych. Sprawdź, jak wybrać rolety idealnie dopasowane do Twoich potrzeb!

Odpowiednio dobrana roleta okienna może nie tylko chronić wnętrze przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, ale także stanowić piękną dekorację okna. Dopasowanie  rolet do pomieszczenia nie jest jednak łatwym zadaniem. Podpowiadamy, jak wybrać rolety wewnętrzne.

Rolety wewnętrzne – jakie możliwości mamy do wyboru?

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów rolet. Różnorodność dostępnych produktów pozwala dobrać idealny model do każdego pomieszczenia. Na rynku są dostępne zarówno rolety zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Rolety zewnętrzne są bardzo praktycznym rozwiązaniem, jednak w tym artykule skupimy się na wewnętrznych osłonach okiennych. Wśród nich możemy wyróżnić m.in.:

  • Rolety wolnowiszące – to rolety klasyczne o prostej konstrukcji. Charakteryzują się łatwym montażem, który bez problemu można wykonać samodzielnie. Mogą być montowane do ściany, sufitu lub ramy okna.
  • Rolety w kasecie – to praktyczne rozwiązanie, które umożliwia ukrycie całej rolety w górnej osłonie, dzięki czemu tkanina jest chroniona przed zniszczeniem. Takie rolety montuje się bezpośrednio na ramie okiennej.
  • Żaluzje okienne / rolety plisowane – zwijane zasłony, które swoim wyglądem przypominają harmonijkę.
  • Rolety rzymskie – wykonane z tkaniny; stanowią świetną alternatywę dla firan i zasłon.
  • Rolety okienne dzień noc – wykonane z naprzemiennie ułożonych jasnych i ciemnych pasów materiału. Umożliwia to precyzyjne kontrolowanie stopnia zaciemnienia wnętrza.
  • Rolety zaciemniające – wykonane z grubej tkaniny, która pozwala na całkowite zaciemnienie pomieszczenia.
  • Rolety do okien dachowych – wyposażone w specjalny mechanizm sprężynowy, umożliwiający dokładne przyleganie rolety do okna.

Jak dobrać rolety okienne do salonu, sypialni i kuchni?

Wybór rolet zależy przede wszystkim od rodzaju pomieszczenia, w którym chcemy je zamontować. Do salonu warto wybrać np. rolety dzień noc, które stworzą wyjątkowy efekt wizualny w pomieszczeniu. Świetnym wyborem mogą być również rolety plisowane, które będą prezentowały się zjawiskowo zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym salonie. W sypialni idealnie sprawdzą się z kolei rolety zaciemniające, umożliwiające komfortowy wypoczynek. Dobrą propozycją do kuchni mogą być natomiast funkcjonalne rolety klasyczne lub efektowne rolety rzymskie.

Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas urządzania wnętrz, jest wybór odpowiednich osłon okiennych. Uniwersalnym rozwiązaniem są rolety wewnętrzne, które idealnie sprawdzają się w różnych aranżacjach. W sklepach jest dostępna bogata oferta tego typu rolet, dzięki czemu można dobrać idealny model do każdego pomieszczenia.