Napisanie umowy może być kłopotliwe, gdy nie wiemy, co powinno się w niej znaleźć. Właśnie tak wielu z nas sięga po gotowe wzory umów do pobrania z internetu. Czy jednak rzeczywiście warto je stosować? Przyglądamy się ich zaletom i wadom!

Czym jest wzór umowy?

Wzorami umów nazywa się rodzaj gotowych dokumentów, które mają postać formularza do wypełnienia. Wystarczy tylko umieścić w nich odpowiednie dane w wolnych rubrykach, a potem sygnować.

Obecnie wzory umów mają bardzo szerokie zastosowanie i wykorzystywane są zarówno w umowach zawieranych prywatnie, jak i w sferze biznesowej.

Często wykorzystywane są między innymi wzór umowy najmu, wzór umowy kupna / sprzedaży samochodu czy wzór umowy o dzieło. Do dyspozycji są także dziesiątki innych wzorów umów – gotowe do pobrania i wypisania.

Wzory umów – zalety i wady

Zanim skorzystamy ze wzorów umów, warto poznać ich zalety i wady, ponieważ nie zawsze są one optymalnym rozwiązaniem.

Zalety wzorów umów:- Oszczędzają czas,- Pozwalają na łatwe spisanie umowy,- Są często dostępne bezpłatnie,- Można pobrać je w każdym momencie.

Wady wzorów umów:- Mogą być nieaktualne,- Mają uniwersalną formę – mogą nie zawierać wszystkich wymaganych przez strony zapisów.

Skąd pobierać wzory umów?

Gdy poszukiwane są wzory umów jak umowa z podwykonawcą czy umowa zlecenia, można znaleźć je online na wielu stronach. Skąd warto je pobrać?

Najbezpieczniej zakupić gotowy wzór umowy w kancelarii prawnej, która oferuje takie usługi. Obecnie można zrobić to internetowo – wystarczy wejść na stronę takiej kancelarii, wybrać typ umowy i zakupić ją, by potem natychmiast pobrać na swój dysk.

Dodatkowo wtedy, gdy kupuje się wzór umowy u prawnika, można zamówić porady prawne przez telefon lub online, a w razie potrzeby prawnik może dopasować wzór umowy do potrzeb klienta.