Czy kominek może być głównym źródłem ogrzewania? Kiedy warto zainstalować kominek? Wiele osób zadaje sobie tego rodzaju pytania. Podpowiadamy, kiedy instalacja kominka jest najlepszym pomysłem!

Kominek zazwyczaj kojarzy się z przytulną atmosferą i ciepłem rodzinnym. Nadaje niepowtarzalnego charakteru zarówno romantycznej kolacji we dwoje, jak i Świętom Bożego Narodzenia. Nie bez powodu widnieje na wielu świątecznych kartkach – w towarzystwie czerwono-zielonych skarpet pełnych słodyczy i choinki udekorowanej światełkami. To jednak także idealny element codzienności. Ciepła herbata i kawałek ciasta w towarzystwie rozpalonego kominka to przepis na magiczne popołudnie. Urok, który nadaje wnętrzom sprawia, że wiele osób zapomina o funkcji jaką pełni. A warto pamiętać, że kominek jest świetnym urządzeniem służącym do ogrzewania domu!

Kominek jako główne źródło ogrzewania domu. Kiedy się sprawdzi?

W naszej strefie klimatycznej wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny. Często zastosowanie znajdują kotły gazowe oraz kotły na paliwa stałe – np. kotły na pellet lub na ekogroszek. W niektórych przypadkach lepiej funkcję ogrzewania spełni jednak kominek. Kiedy?

Domy letniskowe często mają powierzchnię nie większą niż 35 m2. Są popularne w naszym kraju i nie wymagają pozwolenia na budowę. W ich przypadku często jednak pojawia się problem związany z ogrzewaniem. Przy takim metrażu kocioł stałopalny jest bowiem za duży, często budynki tego rodzaju nie mają też dostępu do sieci gazowej. Właśnie wtedy świetnie sprawdzi się kominek lub piecyk wolnostojący – gdy nie chcemy robić zabudowy.

Co ciekawe, kominki mogą być wyposażone w płaszcz wodny, dzięki któremu możemy ogrzać wodę w instalacji c.o.! Kominek jest też świetną alternatywą na okresy przejściowe (np. wczesną wiosnę lub późną jesień) gdy temperatura w domu jest już dość niska, ale uruchamianie kotła – przy dużej różnicy temperatur na zewnątrz – nie jest efektywne.

Kominek to także rozwiązanie ekologiczne. Współcześnie produkowane kominki spełniają najwyższe normy europejskie dotyczące emisji spalin. Jeśli są prawidło użytkowane dają gwarancję bardzo niewielkiej emisji gazów i pyłów oraz charakteryzują się zerowym bilansem CO2. W rezultacie spalanie w nich drewna nie przyczynia się do zwiększenia efektu cieplarnianego. Dlatego też w zamożniejszych krajach Europy Zachodniej – takich jak Austria, Niemcy czy Francja – promuje się palenie drewnem i pelletem.

Co warto wiedzieć przy zakupie kominka?

Decydując się na kominek warto pamiętać o tym, że od 2022 roku w krajach Unii Europejskiej będą obowiązywać nowe, restrykcyjne normy tzw. Ekoprojektu. Zgodnie z nimi niespełniające wymogów kominki, piecyki czy kotły będą musiały być zmodernizowane (np. wyposażone w odpowiednie elektrofiltry do pewnego, określonego przez lokalne uchwały antysmogowe terminu), co w praktyce może okazać się trudne. Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na poziom emisji urządzeń i to, czy pokrywa się on z wymogami unijnymi.

Warto też sięgać po urządzenia od znanych i cenionych producentów. Zagwarantuje nam to nie tylko szeroki wybór kominków (prostych czy bocznych), ale także łatwy dostęp do serwisu, wysoką jakość, dużą trwałość i długą gwarancję. Godne polecenia kominki dostępne są na defrohome.pl/kominki .