Budowa domu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Niezbędny jest m.in. protokół odbioru instalacji elektrycznej, bez którego odbiór budowlany jest niemożliwy. Co trzeba wiedzieć na temat odbiorów elektrycznych?

Protokół odbioru instalacji elektrycznej to dokument, który stwierdza, czy instalacja elektryczna została wykonana prawidłowo i nadaje się do bezpiecznego użytkowania. Co zawiera protokół i kto może go wykonać?

Kiedy konieczny jest odbiór instalacji elektrycznej?

Każdy nowo powstający budynek wymaga przeglądu instalacji elektrycznej i jej odbioru. Bez tego użytkowanie instalacji jest niemożliwe. Konieczne jest bowiem potwierdzenie, czy instalacja została wykonana prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi normami. Osoba, która przeprowadza odbiór, wykonuje pomiary elektryczne i sporządza stosowne protokoły. Konieczne jest też rozrysowanie instalacji schematem elektrycznym. Protokół pomiarów elektrycznych obejmuje wyniki oględzin instalacji i zawiera opis oraz rysunki. Będą one niezbędne przy kolejnym przeglądzie, do porównania ze stanem obecnym. Do protokołu trzeba dołączyć świadectwa kalibracji przyrządów pomiarowych i kopię uprawnień elektrycznych. Wszystkie te dokumenty trzeba złożyć do urzędu, aby instalacja została odebrana. Jeśli planujesz odbiór instalacji elektrycznej, zajrzyj na stronę: twoj-elektrykwroclaw.pl/services/odbiory-elektryczne-wroclaw, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. 

Kto może wykonać protokół instalacji elektrycznej?

Osoba, która sprawdza instalację elektryczną, musi mieć stosowne uprawnienia i doświadczenie, aby zagwarantować, że podczas odbioru wszystkie niezbędne pomiary zostaną wykonane z najwyższą starannością. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w wykonaniu instalacji elektrycznej konieczne jest natomiast wykonanie dodatkowych pomiarów i zlecenie stosownych napraw. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom, które będą użytkować instalację na co dzień, odbiór instalacji elektrycznej może być wykonany wyłącznie przez osobę, która ma wymagane przez prawo uprawnienia. Pomiarów instalacji elektrycznej w budynkach mogą więc dokonywać osoby posiadające certyfikat kwalifikacji grupy G1 – Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną. Uprawniony elektryk powinien mieć kwalifikacje E (eksploatacja) i D (dozór). Tylko osoba posiadająca odpowiedni certyfikat może podpisać protokół odbioru instalacji elektrycznej.

Protokół odbioru instalacji elektrycznej – co zawiera?

Protokół odbioru instalacji elektrycznej musi zawierać wszystkie wymagane informacje, określone przepisami Prawa budowlanego. Podczas odbioru należy wykonać szereg pomiarów oraz sprawdzić, czy instalacja w pomieszczeniach została poprawnie rozmieszczona. Należy też potwierdzić zgodność lokalizacji punktów elektrycznych z układem punktów i łączników uwzględnionych w projekcie instalacji elektrycznej. Protokół odbioru instalacji elektrycznej zawiera m.in.:

  • dane osoby przeprowadzającej odbiór i wypełniającej protokół,
  • dane podmiotu, który wykonał instalację elektryczną,
  • dane nieruchomości, w której została wykonana instalacja elektryczna,
  • dane z liczników energii elektrycznej,
  • wynik kontroli,
  • ilość punktów elektrycznych, które znajdują się w budynku,
  • moc zainstalowanych odbiorników,
  • wysokość i liniowość usytuowania punktów elektrycznych,
  • informacje dotyczące zastosowanych zabezpieczeń.

Protokół odbioru instalacji elektrycznej jest więc dokumentem, który jest niezbędny, aby budynek mógł zostać oddany do użytku.