Osprzęt dźwigowy pełni ważną funkcję w przemyśle. Trawersy belkowe należą do najpopularniejszych rozwiązań, co zawdzięczają praktycznej funkcjonalności. Na czym ona dokładnie polega? Jakie jest zastosowanie trawersów i ile trzeba za nie zapłacić? Informacje na ten temat znajdą Państwo poniżej.

Rodzaje trawers

Wystarczy wejść na fachową stronę WWW (hak.com.pl/hak/produkty/trawersy2/trawersy) i z miejsca można zobaczyć, że jest więcej niż jeden rodzaj trawersy. Wynika to z prostego faktu, jakim jest zapotrzebowanie przemysłu. Ogólnie rzecz biorąc, trawersa to zdejmowane urządzenie chwytające, które służy do podnoszenia i przenoszenia różnego typu ładunków. W związku z tym najpowszechniej spotykaną trawersą jest ta o konstrukcji belkowej.

  • Trawersy belkowe

Tego rodzaju osprzęt dźwigowy ma bardzo prostą budowę. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się na stalowej belce. Oczywiście to tylko podstawa. Trawersa belkowa może mieć różną ilość punktów podwieszenia ładunków wzdłuż konstrukcji, które do tego można rozmieścić wedle potrzeby. Zmienny rozstaw haków nie jest jednak opcją gwarantowaną. Najprostsze modele trawers są ustawione na stałe i przystosowane do z góry określonych rozmiarów, które nie ulegają zmianie. Same punkty podwieszenia też bywają różne. Hak często można zawiesić na jednym uchu lub zawiesiu łańcuchowym, które zostało umieszczone na trawersie w dwóch punktach połączonych ze sobą.

  • Trawersa typu Big-Bag

Big bag z j. ang. oznacza duży worek. Trawersy Big-Bag służą zatem do transportu tego rodzaju gabarytów. Ich budowa mocno różni się od tych opartych na podłużnej belce. Przeważnie opierają się o konstrukcję krzyżową, która umożliwi zaczepienie worka w czterech punktach znajdujących się na końcach ramion. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo bezpieczny i wygodny transport ładunku na wysokościach. Trawersy Big-Bag można również zawiesić bezpośrednio na haku dźwignicy. Umożliwia to centralny zaczep, dzięki czemu podnoszenie ciężkich worków jest stabilne.

  • Trawersa do wózka widłowego

Duże zakłady produkcyjne i hale magazynowe mają często zmienne potrzeby transportowe. W związku z tym powstaje konieczność łatwego i szybkiego dostosowania wózka widłowego do poszczególnych zadań. Właśnie z taką myślą powstały specjalne trawersy do wózków.

Wymienione powyżej rodzaje trawers przemysłowych to 3 najbardziej powszechne warianty. Istnieją jeszcze inne, które są dostosowane do niestandardowych sytuacji. Oczywiście wszystkie produkowane w Polsce trawersy spełniają odpowiednie normy, aby były bezpieczne i funkcjonalne zarazem.

Trawersy w przemyśle budowlanym i nie tylko

Zastosowanie trawers jest bardzo szerokie. Zwykle kojarzą się z przemysłem budowlanym, gdzie na wyższe kondygnacje wywozi się ciężkie przedmioty. Płyty betonowe, tafle szkła czy worki z cementem – trawersa na budowie poradzi sobie z tym bez trudu. W gruncie rzeczy nie sposób sobie wyobrazić, aby większe przedsięwzięcie architektoniczne mogło się bez niej obejść.

Jednak trawersy znajdują swoje zastosowanie również w innych sektorach. Porty handlowe, wspomniane wcześniej magazyny czy choćby operacje wojskowe mogą wymagać praktycznej trawersy. W zasadzie przydaje się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przenoszenia ciężkich ładunków gabarytowych.

Ile kosztują trawersy przemysłowe?

Trudno podać jakąś kwotę, ponieważ produkty tego typu są różne. W cenę może też być wliczone wyposażenie dodatkowe jak zawiesie łańcuchowe albo uchwyty do blach. Trzeba więc składać indywidualne zapytanie ofertowe. Mogą to Państwo zrobić na stronie hak.com.pl/hak/produkty/trawersy2/trawersy.