Diabeł tkwi w szczegółach- wiemy o tym doskonale. Przy aranżacji wnętrza salonu, sypialni czy kuchni często za końcowy efekt decyduje niewielki element wykończeniowy. Takim elementem, który stworzy we wnętrzu niezwykły, sentymentalny i ciepły klimat jest stara cegła. Tworzone z niej płytki są nośnikiem historii, elementem wykończeniowych, który wprowadza do wnętrza prawdziwy styl i klasę. Za co uwielbiamy płytki ceglane i do jakich wnętrz pasują one najlepiej? Czy warto wykończyć wnętrze przy zastosowaniu starej cegły rozbiórkowej?

Stara cegła- za co ją uwielbiamy?

Stara cegła to materiał o niezaprzeczalnym uroku. Uwielbiamy ją za to, jaki styl tworzy we wnętrzu i jak przytulną, a zarazem surową atmosferę tworzy wszędzie tam, gdzie się pojawi. Stare cegły to ogrom historii. Często pochodzą z rozbiórki starych domów czy budynków, niosą więc ze sobą spory ładunek emocjonalny. Nawet, jeśli to tak naprawdę imitacja cegły, urok płytek ceglanych wciąż jest niewątpliwy.

Płytki ceglane- do jakich wnętrz pasują?

Płytka ceglana to element dekoracyjny idealny do zastosowania przede wszystkim do wnętrz urządzonych w stylu retro czy loft. Takie wnętrza z natury są surowe, maja jednak w sobie coś ze spokoju i przytulności. Cegły pasują również do wnętrz industrialnych, nowoczesnych, a nawet wnętrz zachowanych w stylu glamour. Płytki ze starej cegły sprawdzą się w salonie, sypialni czy jadalni, a coraz częściej swoje zastosowania znajdują także w kuchni, a nawet w łazience. Płytki ceglane posiadają bardzo charakterystyczną strukturę, a do tego wprowadzają do wnętrza sentymentalny klimat. Nie ma dwóch identycznych płytek, gdyż są to płytki oryginalne, ponad 100-letnie, pochodzące z rozbiórki. Płytki występują w kolorze rudym, przechodząc delikatnie w pomarańcz czy nawet czerwień. Niektóre z nich są bielone, inne noszą mocne znaki zniszczenia. Każda z nich jest wyjątkowa i daje niepowtarzalny efekt. 

Wiele osób zastanawia się, czy zastosowanie płytek ceglanych w kuchni będzie dobrym pomysłem. Wbrew pozorom, odpowiednio zakonserwowane płytki ceglane będą wspaniałą dekoracją kuchni przez długie lata. Najważniejsza jest impregnacja, którą wykonuje się przy użyciu specjalistycznego środka na bazie silikonu. Tak zabezpieczone płytki stają się odporne na uszkodzenia i mogą być zamontowane nawet bezpośrednio za kuchenką gazową czy indukcyjną. Wszelkie powstające zabrudzenia można z łatwością usuwać wilgotną szmatką. Sporą zaletą zastosowania płytek ceglanych w kuchni jest również fakt, że z dużym prawdopodobieństwem świetnie skomponują się one z pozostałymi elementami aranżacji, bez względu na wiodący styl kuchni.

Płytki i narożniki ceglane z cegły ręcznie formowanej

Płytki cięte są ze starej cegły liczącej sobie ponad 100 lat. Już sama ta świadomość sprawia, że klimat we wnętrzu jest niezwykły i niepowtarzalny. Płytki różnią się od siebie strukturą czy odcieniami, tworząc w połączeniu estetyczny efekt starego muru nadgryzionego zębem czasu. Dzięki nowoczesnej technologii cięcia, płytki mają naturalne kształty, są myte bez użycia chemii. Tym, co dodaje im uroku jest naturalna zaprawa wapienna. Płytki z cegły rozbiórkowej to doskonały element dekoracyjny do każdego wnętrza. Można zastosować je na całej ścianie, jak i na jej fragmencie w miejscu, który chcemy wyraźnie wyeksponować. Najczęściej jest to ściana telewizyjna, miejsce za łóżkiem czy ściana za stołem jadalni. Cegła ozdobna tworzy niepowtarzalny efekt w stylu retro, który nigdy nie wychodzi z mody i wciąż jest popularny.