Odleżyny to nic innego, jak uszkodzenia skóry i tkanek głębszych spowodowane długotrwałym uciskiem i tarciem między skórą a powierzchnią, na której chory leży. Ryzyko ich wystąpienia jest wysokie u osób leżących przez dłuższy czas – hospitalizowanych, osób obłożnie chorych, osób unieruchomionych, osób starszych czy niepełnosprawnych. Jednym z kluczowych elementów w profilaktyce jest odpowiednie użytkowanie poduszek i materacy przeciwodleżynowych i odpowiednia pielęgnacja.

Czym są odleżyny?

Zaczerwienienie skóry, rany widoczne na skórze, nadmiar wysięku, uszkodzenie głębszych tkanek to charakterystyczne objawy odleżyn. Obszar wokół rany jest zaczerwieniony i bolesny.

Przebywanie w jednej pozycji, powoduje ograniczenie przepływu krwi do tkanek, a w konsekwencji uszkodzenia mikrokrążenia, brak dostępu do tlenu i składników odżywczych dla tkanek podskórnych. Wynikiem tego niedokrwienia jest martwica tkanek, co prowadzi do powstania odleżyn.

W zaawansowanym stadium mogą pojawić się pęcherze, wypływający płyn surowiczy. Mogą być bardzo bolesne i trudne do leczenia, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do poważnych komplikacji, w tym infekcji, zapalenia szpiku kostnego i sepsy. Zapobieganie odleżynom obejmuje zmiany pozycji, odpowiednią pielęgnację skóry czy poduszki i materace przeciwodleżynowe.

Jakie są przyczyny ich powstawania odleżyn?

Do powstania odleżyny przyczynia się niedotlenienie tkanki podskórnej i jej uszkodzenia. Ryzyko wystąpienia związane jest z brakiem regularnej zmiany pozycji ciała, co może prowadzić do niedokrwienia i uszkodzenia tkanek.

Zaniedbanie pielęgnacji skóry, zwłaszcza jej czyszczenia i nawilżania, może zwiększyć ryzyko pojawienia się odleżyn. Powstawaniu odleżyn sprzyja również brak ruchu czy choroba parkinsona. Powstawanie odleżyn związane jest także z chorobami układu krążenia i nietrzymaniem moczu.

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać?

W leczeniu odleżyn istotną rolę odgrywa profilaktyka i materace przeciwodleżynowe. Posiadają one zaawansowane wkłady żelowe. Rany odleżynowe powstają w wyniku ucisku, dlatego też stosowanie specjalistycznych materaców przeciwodleżynowych może pomóc w jego minimalizowaniu. Przy wyborze materaca należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego został wykonany. Powinien być oddychający i antyalergiczny.

Leczenie odleżyn

Leczenie jest istotne i zależy od stopnia zaawansowania uszkodzenia tkanek. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, dbanie o kondycję skóry i eliminowanie czynników mogących przyczynić się do powstawania rany. Ważne są częste zmiany pozycji. Uszkodzone obszary należy regularnie myć i dezynfekować, można stosować odpowiednie opatrunki, żele lub kremy, które pomagają w regeneracji. W niektórych wypadkach konieczne jest stosowanie maści z antybiotykiem.

Jak pielęgnować skórę osoby leżącej?

Dzięki profilaktyce przeciwodleżynowej jakość życia pacjentów ulega znaczącej poprawie. Codzienne mycie skóry i osuszanie jej delikatnym ręcznikiem, a przede wszystkim stosowanie odpowiednich kremów. Bardzo skuteczny jest tlenek cynku, który leczy. Należy upewnić się, że skóra jest sucha, zwłaszcza w obszarach zaczerwienienia.

Materiał zewnętrzny