Czy wiesz, że nieregularne miesiączki i zmiany w czasie trwania okresu są naturalną częścią procesu starzenia się? W wieku około 40 lat rozpoczyna się naturalne przejście do menopauzy. Ta faza przejściowa znana jest jako perimenopauza i wpływa na to, ile trwa okres u 40 latki, dlatego w wieku 40 lat bardzo powszechny jest nieregularny okres u kobiet i miesiączki trwające nawet dwa, trzy tygodnie. Oto więcej informacji w tym temacie.

W wieku 40 lat prawdopodobnie doświadczysz nieregularnych okresów

Generalnie przyjmuje się, że cykl miesiączkowy liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do początku kolejnej miesiączki i trwa średnio 28 dni. Jeśli jednak jesteś kobieta, doskonale wiesz, że liczba ta się waha i jest nieregularna, co niejednokrotnie wywołuje u kobiet zmartwienie i strach. Normalne jest, że przerwy między miesiączkami mogą trwać od 21 do 35 dni – nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

Kiedy mówimy o nieregularnym okresie?

Nieregularne okresy występują jednak wtedy, gdy długość cyklu menstruacyjnego ulega znacznym zmianom. Oprócz znacznych różnic w długości cyklu, nieregularny okres charakteryzuje się również tym, że dochodzi do sytuacji, że okres występuje częściej niż co 21 dni, lub rzadziej niż co 35 dni.

W wieku 40 lat nieregularny okres to normalność

Tak więc, jeśli zastanawiasz się, ile potrwa okres u 40 latki, powinnaś być świadoma tego, że możesz doświadczyć nieregularnych miesiączek, które są najprawdopodobniej oznaką perimenopauzy. Zatem miesiączki u 40 latki mogą trwać nawet dwa, trzy tygodnie. 

Co to jest perimenopauza?

Jest to faza przejściowa między okresem rozrodczym kobiety a menopauzą (menopauzę stwierdza się, jeśli okres nie występuje przez 12 miesięcy z rzędu).

Perimenopauza, wpływa na to, ile potrwa okres u 40 latki i kobiety doświadczają tego stanu od roku, do nawet dziesięciu lat. Perimenopauza zwykle rozpoczyna się w wieku około 45 lat, ale może rozpocząć się znacznie wcześniej lub później – jak dobrze wiadomo, każda kobieta jest inna.  Niektóre kobiety przejdą przez ten okres i nawet nie zauważą żadnych zmian. Ale większość kobiet doświadcza pewnego dyskomfortu.

Oprócz nieregularnego okresu istnieje wiele innych objawów, takich jak:

  • Uderzenia gorąca,
  • Nocne poty,
  • Problem ze snem,
  • Słaby nastrój
  • Zmniejszone libido,
  • Kłopoty z pamięcią i koncentracją.

Niektóre z tych objawów mogą być dość wyraźne, ale często kobiety nie zauważają, że weszły w okres perimenopauza. Dzieje się tak, ponieważ zmiany zachodzą, gdy wciąż dochodzi do miesiączki, dlatego objawy są mylone z PMS (zespołem napięcia przedmiesiączkowego). Dlatego jeśli chcesz stwierdzić, że zbliżasz się do końca okresu rozrodczego, nieregularne miesiączki są najjaśniejszym sygnałem na to wskazującym.

Co powoduje tę zmianę w organizmie?

Sprowadza się to głównie do hormonów. Kiedy kobieta wkracza w wiek średni, jej jajniki zaczynają produkować mniej estragenu. Produkują również mniej pęcherzyków jajnikowych. Ten spadek estragenu i wahania hormonów są przyczyną niemal każdej zmiany w czasie trwania okresu u kobiet.

Więcej przydatnych artykułów znajdziesz w serwisie dla kobiet lelixia.pl